Officers

The Master and Wardens were elected to office at the Election Court on 30th September 2020 and were installed at the Installation Court on 26th January 2021.

Officers

The Company is governed by a Court of Assistants, five of whom serve as Junior Warden, Renter Warden, Senior Warden, Master and Deputy Master, progressing in turn at an Installation Court each January. The administration of the Company’s affairs is carried out by the Clerk’s office, under the direction of the Master and Wardens, who are supported by committees that advise in matters of finance and investment, member selection, charitable spending, industry and educational support, and the running of the museum and archive. Past Masters are those who have served as Master and then Deputy Master.

Mark Levy

The Master

Mark Levy

Dr James Nye FSA

The Senior Warden

Dr James Nye FSA

Jane Pedler

The Renter Warden

Jane Pedler

Keith Scobie-Youngs FBHI ACR

The Junior Warden

Keith Scobie-Youngs FBHI ACR

Joanna Migdal  (Lady White)

The Deputy Master

Joanna Migdal (Lady White)

Camilla Szymanowska

The Clerk

Camilla Szymanowska

Kerry Hamer-Nel

The Assistant Clerk

Kerry Hamer-Nel

Anna Rolls

The Curator

Anna Rolls

Past Masters on the Court

  • Past Master Christopher Clarke (Father of the Company)
  • Past Master Dr Colin Lattimore OBE JP FSA
  • Past Master Professor Alec Boksenberg CBE FRS
  • Past Master Sir George White Bt FSA
  • Past Master Christopher Hurrion
  • Past Master Maj Gen David Pennefather CB OBE
  • Past Master David Poole FBHI
  • Past Master Howard Newman FBHI
  • Past Master Andrew Crisford FSA
  • Past Master Mark Elliott FCA
  • Past Master Jonathan Betts MBE FSA FBHI
  • Past Master Philip Whyte Hon FBHI
  • Past Master Roy Harris FBHI
  • Past Master Jonathan Hills

Court Assistants

  • Fiona Henley
  • Sir Keith Stuart
  • Richard Bourne
  • Richard Stenning
  • Captain Anthony Gray FRSA FBHI
  • Ralph Baber FCA
  • Dr Peter Thomas
  • Robert Wren FBHI
  • Justin Koullapis FBHI